1. Kas võtad seedeensüüme õigel ajal?
Kuna seedeensüümide eesmärk on maos toitu seedida/lagundada, siis selleks, et keha saaks toidust rohkem kätte toitaineid, vitamiine ja mineraalaineid, on oluline võtta seedeensüüme õigel ajal. See tähendab, et vahetult enne söömist, ehk siis 2-10 minutit enne esimest ampsu.
Kui võtta seedeensüüme liiga vara – näiteks pool tundi enne sööki – siis ei ole neist kasu toidu seedimisel, kuna need jõuavad enne toidu saabumist minna vereringesse. Seal täidavad nad teistsuguseid ülesandeid – näiteks aitavad lagundada ehk hävitada viiruseid ja muid valgulisi ühendeid – ja ei abista toidu seedimisel.
Kui võtta seedeensüüme liiga hilja – näiteks pool tundi peale söömist – siis on toit jõudnud liikuda juba mao ülemisest osast, (kus toimub sissevõetud seedeensüümide mõjul eelseedimine) mao alaossa, kus toimub juba edasine seedimine maomahla abil.
Selleks et saada seedeensüümidest toidu seedimisel maksimaalne kasu, tuleb neid manustada vahetult enne sööma hakkamist. Kui juhuslikult unustad seedeensüüme võtta enne söömist, siis võta kapsel sisse kohe, kui see sulle meenub, kuid mitte hiljem kui 40 min peale söömise lõpetamist.
2. Kas võtad seedeensüüme IGA toidukorra ajal?
Üldjuhul on levinud, et inimesed tarvitavad multivitamiine ja ravimeid valdavalt üks kord päevas ehk hommikul või õhtul. Seedeensüümide puhul see niimoodi ei toimi. Seedeensüümid toimivad ainult juhul, kui neil on kokkupuude seeditava toiduga maos. Seega tuleb neid tarvitada nii hommiku-, lõuna- kui ka õhtusöögiga olenemata sellest, mida te sööte.
Tihtilugu arvatakse, et hommikusöök on justkui liiga väike ja keha saab selle seedimisega hakkama ka seedeensüümide abita. Tegelikult tarbime hommikusöögiks võib-olla just keha jaoks kõige raskemini seeditavat toitu, nt võileibu. Seal on koos väga erinevad toiduainegrupid – valgud, rasvad, suhkrud jne, mille seedimiseks vajab organism kindlasti erinevate seedeensüümide abi.
Veel on arvatud, et seedeensüüme pole vaja juurde võtta näiteks suppi süües. See, et supp on vedel, ei tähenda, et meie keha näeks vähem vaeva, et see toit meile rakutasandil kättesaadavaks teha. Ja üldjuhul sööme ka supi kõrvale kas leiba või saia, mis jällegi on raskemini seeditav.
Toidu eelseedimine on oluline, sest võtab kehalt üleliigse koormuse toota suures koguses kehasiseseid seedeensüüme, mida vajame niikuinii seedimise teistes etappides. Kui eelseedimist ei toimu, siis võime ikkagi tunda peale söömist väsimust ning osad inimesed tunnevad ka raskustunnet kõhus.
Inimesed on andnud tagasisidet, et kui võtavad seedeensüüme iga suurema toidukorra ajal (hommiku-, lõuna- ja õhtusöök), siis väsimustunnet ja raskustunnet ei ole tekkinud, kuid kui seedeensüümide võtmine on vahele jäänud, siis on väsimustunne tagasi tulnud. See näitab, kui palju energiat peab keha söögi seedimisele kulutama ning selles osas saamegi oma keha seedeensüümide lisaksvõtmisega aidata ning kulutada energiat muudeks tegevusteks.
3. Miks tuleks proovida erinevaid seedeensüümide tooteid?
Üldjuhul, kui inimesed väidavad, et nende jaoks seedeensüümid ei toimi, on põhjus selles, et oodatakse lühikese ajaga liiga suuri muutusi või ei ole nad lihtsalt enda jaoks seda õiget toodet veel leidnud. Iga seedeensüümi toode on erinev ja sellel on kindel põhjus – meie organismid ning seedesüsteemid võivad olla vägagi erinevad ning meie siiani elatud elu on jätnud sellesse erinevaid jälgi, mille tõttu vajame ka erinevaid lahendusi.
Osadele inimestele piisab leebetoimelisest Digest Basicust, kuid teistele inimestele on vaja kas Digest+Live Bacteriat või Digest Spectrumit, mis on mõlemad Digest Basicust ensüümide aktiivsuse poolest ca 2 korda võimsamad. Need suudavad eelseedida suuremat kogust ning rohkemaid toiduaineid ning Digest+Live Bacteria kapslitesse on lisatud ka piimhappebaktereid. Digest Spectrum on sobivaim erinevate toidutundlikkuste puhul ning üks osa inimesi saab suurima kasu kõige tugevatoimelisemast tootest Digest Gold.
Digest Gold on võrreldes leebetoimelise Digest Basicuga ca 4 – 4,5 korda võimsam. Üldjuhul kehtib reegel – mida võimsam on toode (suuremad aktiivsusühikud etiketil) ja mida rohkem erinevaid seedeensüüme see sisaldab, seda parema tulemuse seedeensüümid annavad.
Seetõttu tulebki proovida erinevaid seedeensüümide tooteid (liikudes lahjemast võimsamate poole) ca kuu aja kaupa ja leida enda jaoks see õige, mis sobib just sulle kõige paremini.
4. Kas Sa mälud toitu piisavalt?
Mälumine võib tunduda aeganõudev ja igav tegevus meie tänapäevases kiires elurütmis. Kui me soovime, et meie keha ja seedimine toimiks võimalikult hästi ning vaegusteta, siis me ei saa üle ega ümber toidu mälumise teemast. Me teame, et seedimine algab juba suust, kuid kas me tegelikult teame, mida see tähendab?
Mida pisemateks osadeks (mida vedelamaks) me söödava toidu suus peenestame, seda lihtsam on sissevõetavatel seedeensüümidel toitu edasi lagundada ning seda efektiivsemalt saavad töötada ka meie kehasisesed seedeensüümid. Hambad, millega toitu peenestada, asuvad meil ainult suus, mitte nt maos. Seega, mida suuremad toiduosakesed makku satuvad, seda rohkem energiat kulutavad nii sissevõetavad kui kehasisesed seedeensüümid toidumassi peenestamisele.
Võib ka öelda nii – mida rohkem me mälume, seda rohkem toitaineid me toidust kätte saame ja seda vähem me tegelikult toitu ka vajame. Kui me sööme koguseliselt vähem, kuid küllaldaselt mälutud toitu, siis ei teki ka ülekilod nii kergesti. Kaalulangetamise kaks peamist tegurit ongi õigete seedeensüümide korrapärane juurdevõtmine ja põhjalik mälumine (20-30 korda ühe suutäie kohta).
Paljud inimesed joovad söömise ajal, et toit paremini kõrist alla läheks ning sellega tekitame endale järjekordse probleemi. Nimelt lahjeneb selle käigus maomahl ning see raskendab omakorda seedimist.
Mida põhjalikumalt me toitu mälume, seda paremini oskab meie seedesüsteem toota õigeid seedeensüüme (iga toidu koostisosa jaoks on vaja toota spetsiaalseid seedeensüüme) ning seega saame ka toidust kätte rohkem toitained, vitamiine ja mineraalaineid. Põhjalik mälumine võib seedeensüümide tööd võimendada mitmeid-mitmeid kordi!
5. Kas võtad seedeensüüme igapäevaselt ja järjepidevalt?
Üsna sageli kuuleme, et inimesed ei ole seedeensüüme võttes järjepidevad ja seetõttu ei saa nad nautida kõiki seedeensüümidest tulenevaid kasutegureid. Mõni võtab korrapäraselt tööpäevadel ja jätab nädalavahetustel võtmata, mõni võtab ainult paar päeva korraga ja kui ebameeldivad vaevused kaovad, siis koheselt lõpetavad ka seedeensüümide võtmise. Mõned jälle võtavad ainult siis, kui söövad väga raskesti seeditavaid toite.
Mitte ühelgi juhul ei saavutata stabiilset kasutegurit. Kuna oleme senini elatud elu vältel töödeldud ja kuumutatud toite süües oma seedesüsteemi üle koormanud, siis vaevab meid kõiki suuremal või vähemal määral ensüümipuudulikkus. Seega kui võtame seedeensüüme korrapäratult, kustutame üksnes tulekahju, mitte ei anna oma kehale väljateenitud puhkust ja seeläbi ka võimalust taastuda. Need, kellel ei esine ülemäära suuri seedehäireid, võiksid seedeensüüme tarvitada korrapäraselt vähemalt kolmekuuliste kuuridena. Kellel aga on tegemist juba suuremate ja kroonilisemate probleemidega, võiksid seedeensüüme alatiselt lisaks tarbida.
6. Kas sa unustad seedeensüümid koju, kui sealt lahkud?
Üks enamlevinud käitumismusterid on see, et inimesed unustavad kodust lahkudes seedeensüümid kaasa võtta. See kehtib nii tööle, kui ka sõpradele, sugulastele külla või ka reisile minnes. Põhjuseid unustamiseks võib olla mitmeid: liiga suur purk, et mahuks käekotti või reisikotti, meestel ununeb sageli ka autosse jne. Tegelikult võiks nende kaasavõtmine olla aga samasugune rutiin nagu koduvõtmete ja telefoni puhul, mille olemasolu me alati väljaminnes kontrollime.
Sõpradele, sugulastele külla minnes ei puudu tavaliselt ka suurtes kogustes hea-parema näksimine või korralik kõhutäis lõuna- või õhtusöögi näol, kus võidakse meile pakkuda kodusest menüüst erinevaid toite, mille seedimisega ei ole meie organism igapäevaselt võib-olla harjunud.
Eelnev kehtib kindlasti ka reisimise puhul. Lisaks on reisimise puhul seedimist takistavaks teguriks ka suurem stressikogus. Kindlasti soovime, et meie reisid kulgeksid ilma kõhumuredeta ja selles aitavad meid nii seedeensüümid kui ka piimhappebakterid.
Pidev seedeensüümide tarbimine iga suurema söögikorra ajal ja stabiilne võtmine vähendavad pikaajaliselt tekkinud ensüümipuudulikkust – olenemata nädalapäevadest või hooaegadest.
7. Kuidas käituda nn söömaorgiate puhul?
Igal aastal räägitakse näiteks jõulude eel ja järel sellest, kuidas inimesed satuvad EMOsse põhjusel, et on endale ülesöömisega liiga teinud. Korralikult seedeensüüme tarvitades on see igati välditav. Soovitame suuremate söömapidude (sünnipäevad, juubelid, pulmad, firmapeod, aastavahetuse ja muud üritused) ajal tarvitada seedeensüüme pisut teisiti kui tavaliselt.
Kui on näiteks tegemist kolmekäigulise söömaajaga (külm laud, soe söök ja magustoit), siis võta seedeensüüme enne igat käiku. Kui korraga söödavad kogused on tavapärasest suuremad, võid võtta korraga ka nt kaks kapslit ühe asemel. Järjepideva näksimise korral võid seedeensüüme manustada nt iga tunni aja tagant. Seedeensüümide lisaksvõtmine aitab vältida ülesöömist ja sellest tingitud vaevusi.
Allikas:Enzymedica.ee